Jak si vybrat obytný automobil

Zvažujete koupi obytného automobilu a nevíte si rady podle čeho vybrat ten správný přímo pro vás? Na trhu je nepřeberná nabídka modelů a značek, pomůžeme vám v rozhodování …

Koupi obytného automobilu zvažujeme podle těchto základních následujících kritérií: počet míst k sezení / ke spaní, volba typu karavanu (polointegrovaný, plně integrovaný, alkovna), hmotnost karavanu, délka karavanu, typ podvozku, vnitřní uspořádání vozu. 

Počet míst k sezení / ke spaní + volba typu karavanu (polointegrovaný, plně integrovaný, alkovna)

Od čeho se tzv. odpíchnout? Ze všeho nejdříve je třeba si říct, v kolika lidech budeme automobil užívat. Budeme jezdit např. ve 4 lidech, tedy 2 dospělé osoby+ 2 malé děti nebo 2 dospělé osoby + 2 „dospělé děti“ …

V případě, že jsme čtyřčlenná rodina s malýma dětma, doporučujeme volit spíše vůz s alkovnou (spaní nad kabinou řidiče). Děti milují karavaning, spaní v alkovně berou jako dobrodružství a místo kde mají svou malou „zašívárnu“. Velkou výhodou pro rodiče je, že není třeba pro každé spaní rozkládat postel v obývací části vozu, jako v případě polointegrovaného automobilu.

Pokud jsme sice čtyřčlenná rodina, ale máme již odrůstající děti, které s námi budou absolvovat naše výlety jen vyjímečně, doporučujeme volit spíše mezi polointegrovaným a integrovaným vozem. Alkovna je v tomto případě neadekvátní, jestliže budeme převážně cestovat pouze ve dvou lidech.

                 

                                      Alkovna                                                                                                     Polointegrovaný vůz

                                                      

                                                                                                  Plně-ingtegrovaný vůz

Hmotnost

Při volbě obytného vozu je rovněž důležité si ujasnit, jakými doplňky si přejeme automobil dovybavit, případně, co vše budeme s sebou vozit. Každý doplněk (např. markýza, tv, sat. anténa, nosič kol apod.) má svou váhu a bohužel se započítává do celkové hmotnosti vozu. Je třeba při koupi a při dovybavení s tímto počítat příp. propočítat, aby celková hmotnost vozu nepřesáhla 3.500kg. Pokud tuto hmotnost přesáhneme, bohužel je s tím pak při průjezdu dálnicí spojená povinnost mít tzv. „krabičku“ , ze které nám pak vyplývají velké náklady za dálniční poplatky, což si řada karavanistů neuvědomuje.

Délka

Dalším aspektem při výběru vhodného modelu obytného vozu je také jeho délka. Mnozí karavanisté využívají při svých cestách také trajekty, které nejsou zrovna levnou záležitostí a jejich cena se odvíjí právě od délky vozu. Proto pokud plánujete cestovat hodně např. do severských zemí, doporučujeme zvážit také toto hledisko.

Také manévrovatelnost s kratším vozem je samozřejmě lepší, stejně tak v kempu snadněji najdete vhodné místo ke stání. Nechceme ale tímto diskrimovat delší vozy, jejichž vnitřní obytná část je nepochybně vzdušnější a prostornější. Tyto vozy již zpravidla nabízí vysoký komfort, jako např. velká 110L lednice s mrazákem, prostornější kuchyňský kout, velké sezení v obývací části nebo i velmi populární oddělená koupelna se sprchovým koutem.

Typ podvozku

Obytné automobily se vyrábějí v drtivé většině na 3 druzích podvozků: Ford Tranzit, Mercedes a hlavně v drtivé většině na podvozku Fiat Ducato.

Ford Tranzit se používá u vozidel nižších levnějších tříd, Fiat Ducato pak u střední a vyšší třídy, Mercedes pak pochopitelně u té nejvyšší řady, kde jsou vozidla se zadním náhonem, což ocení především zákazníci, kteří jezdí vozem také ne zrovna po plně zpevněných asfaltových cestách jako např. motokrosoví závodníci apod.

Uspořádání vozu

Každému z nás vyhovuje jiný design a jiné vnitřní uspořádání vozu. U vozidel vyšší řady je možné zvolit také barvu karoserie, barvu a materiál vnitřního čalounění, barvu nábytku.  Také sezení v obývací části se liší, velmi oblíbené je atraktivní sezení do tvaru L. Poměrně nejzásadnějším aspektem při výběru vnitřního uspořádání bývá typ zadního lůžka. V posledních letech je velmi populární podélné oddělené spaní s možností rozšíření na jedno velké letiště, vložením matrace do středu mezi lůžky.

Velmi důležitý je rovněž úložný prostor vozu. Velmi oblíbené jsou modely se zadní garáží, kde můžete naložit např. jízdní kola, motorku, kempinkový nábytek a mnoho dalšího vybavení, které potřebujete mít nezbytně s sebou  na cestách. Je také možné zvolit model, kde je tento prostor v garáži variabilní, tzn.  že u zadního lůžka, které se nachází právě nad garáží, je možné nastavovat jeho výšku a tím vlastně upravovat i volný úložný prostor v garáži. Tzn. že pokud zrovna v garáži nevezeme velký náklad, jako např. jízdní kola apod., je možné lůžko spustit dolů. A samozřejmě naopak, pokud vezeme např. motorku, zvedneme postel dle potřeby. Tyto posuvy lůžka bývají jak mechanické, tak i elektrické.

                 

             Interiér - podélná zadní lůžka                                                                   Garáž

Jak vidíte, koupě obytného vozu rozhodně není jednoduchá a nad výběrem vhodného modelu strávíte jistě hodně času. 

Pokud stále tápete a nevíte si rady, jsme zde pro vás. Rádi vám poradíme a nabídneme model karavanu přímo vám „na míru“, případně doporučujeme návštěvu našeho showroomu, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet mnoho našich skladových vozů různého uspořádání a značek a udělat si tak představu, co od obytného vozu vlastně očekávat. 

Těšíme se na vaši návštěvu 

 

Kontaktní formulář

Stisknutím “Odeslat zprávu“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle ustanovení (paragraf) 4 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.


Zavřít

Děkujeme

Zpráva byla odeslána, ozveme se vám co nevidět.